Psychická pohoda v práci

Vliv pracovního prostředí na naši duševní pohodu.

Každý z nás tráví velkou část svého života v práci. Je to místo, kde trávíme hodiny plněním úkolů, spoluprací s kolegy a budováním své kariéry. Jsme si však dostatečně vědomi toho, jaký vliv má toto prostředí na naši psychiku a celkový pohled na svět?

Pokud se v práci cítíme podporováni, respektováni a oceňováni jako jedinečná osobnost, přináší to obrovské výhody nejen nám samotným, ale také celkové kvalitě naší práce a vztahů s kolegy. Chápavý a empatický přístup vytváří prostředí, ve kterém se každý může rozvíjet a růst. Negativní pracovní prostředí však může mít zničující dopad, zejména na naše duševní zdraví. Nedostatek uznání, prostředí bez respektu, šikana, mobbing, nevhodné vedení nebo dokonce bossing mohou vést ke sníženému sebevědomí, vysoké míře stresu a úzkostem. Tyto faktory přímo ovlivňují naši schopnost soustředit se, naši motivaci a náš výkon! Není tedy divu, že lidé v takovém prostředí dělají chyby, nemají chuť vymýšlet nové věci nebo dokončovat zadané úkoly. Cítíme se v takovémto prostředí nespokojení, demotivovaní a v dlouhodobém horizontu můžeme vyhořet či mít jiné zdravotní problémy.

Stres, konflikty a nedostatek podpory na pracovišti se často přenášejí i do našich vztahů s rodinou a přáteli může to omezit naši schopnost plně se zapojit do osobního života. Nedostatek spokojenosti a vyrovnanosti v zaměstnání může vést k napjatým vztahům a snížené citové vazbě s blízkými.

Jak se cítíte ve svém zaměstnání? Máte pocit, že se vám dostává dostatečného respektu a podpory? Nebo se potýkáte s negativním prostředím, které ovlivňuje váš psychický stav?

S těmito problémy se bohužel potýká mnoho lidí a není snadné najít cestu ven. Ne všechna naděje je však ztracena. Existují způsoby, jak vytvořit zdravější pracovní prostředí, které podporuje naši psychiku a zvyšuje naši spokojenost a výkonnost.

  • Jedním z nejdůležitějších je respektovat individualitu každého člověka. Každý z nás je jedinečný, má jiné schopnosti, potřeby a zkušenosti. Umožnění a ocenění této individuality vytváří prostor pro růst, kreativitu a spolupráci. Přispívat k prostředí s respektem k individualitám a jedinečnosti by měl každý z nás nejen v práci, ale i v každodenním životě.
  • Dalším krokem je vytvoření kultury vzájemné podpory a respektu. Učiňte lidskost a empatii základním stylem své komunikace. Naslouchejte a projevujte zájem o potřeby a názory svých kolegů. Buďte ochotni jim pomoci a podpořit je v jejich pracovních výzvách. Usilujte o prostředí, ve kterém se lidé cítí být vyslyšeni a oceňováni. Tip: Pokládejte otevřené otázky.
  • Důležité je také zaměřit se na prevenci a řešení konfliktů na pracovišti. Konflikty mohou vznikat z různých důvodů, ať už se jedná o neshody v pracovních postupech, osobní neshody nebo nedostatek komunikace. Je důležité je řešit konstruktivně a hledat společná řešení. Podpora mediace a dialogu může vést k lepšímu porozumění a řešení konfliktů, a vytvořit tak harmoničtější pracovní atmosféru. Dobrým nástrojem pro řešení této problematiky je například Conflict Management.

Rozhodně je dobré mít na paměti, že vaše duševní zdraví a s ním spojené fyzické zdraví by měly být na prvním místě, protože bez nich nebudete schopni dělat vůbec nic. Mnoho lidí si to uvědomí, až když se dostanou na konec svých sil. Sama pozoruji články na LinkedIn, kde si lidé uvědomují, v jakém prostředí se nacházeli, ale báli se změny kvůli tomu, co by tomu řeklo okolí, kvůli životní, finanční situaci nebo kvůli vlastnímu pocitu selhání: "Já to přece musím zvládnout!". Zní vám to povědomě? 

Pokud vaše současné pracovní prostředí neprospívá vašemu duševnímu zdraví existují možnosti, které by mohli pomoct. Koučování jedna z účinných metod, která vám může pomoci identifikovat příležitosti, odhalit skutečný stav, pomáhá vybudovat odolnost vůči stresu, zvýšit sebevědomí a uvědomit si, zda se v podobném prostředí potřebujete nacházet a provést vás změnou.



Komentáře

Oblíbené příspěvky